Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Alpaka kumaş nedir?

alpaka

Alpaka kumaşı, develerle aynı aile içerisinde yer alan ‘Alpaka’ adı verilen hayvanın yününden üretilen bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü bezayağı örgülü yünlü kamgarn kumaşlar türlerindendir. Alpaka yünü özel lifleri sayesinde mükemmel bir termal özelliğe sahiptir. Bu lifler ince olmasına rağmen ısı dengesini çok iyi yönetir ve aynı zamanda çok hafiftir.

Kendine has özelliklerinden olan inanılmaz hafifliği, uzun elyaf yapısından dolayı dayanıklılığı ve ipeksi yumuşaklığı ile diğer kumaşlardan daha çok öne plana çıkar bu özellikleri alpaka kumaşını dünyanın en değerli kumaşlarından biri kılar.

Üretilen ürünler mukavemeti dolayısıyla en zor kış şartlarında şeklini muhafaza eder ve uzun yıllar boyunca kullanılır. Çok iyi yalıtım özelliklerine sahip olduğundan ötürü kullanıcılarına soğuk ve yağışlı günlerde bile sımsıcak ve yumuşak bir his sunar. Hidrofobik özelliğiyle nemden etkilenmez, ıslatılsa bile yalıtkanlığını yitirmez.

Bu kumaş çeşidi aynı zamanda yapısı gereği hipoalejikniktir. Bu özelliğinden ötürü alerjik reaksiyonları neredeyse yok denecek kadar azdır. Tekstil ürünleri tene batmaz ve kaşındırma yapmaz. Anti bakteriyel özelliklerinden ötürü alerjisi olanlar için en uygun kumaş seçimlerinden biridir. Güneşten gelen radyasyon ışınları büyük ölçüde engeller.

Yünü doğal ortamında yirmi iki çeşit renkte olabilir. Renkler beyazdan başlayıp siyaha kadar gider aynı zamanda gümüş rengi bile olanları mevcuttur. Doğal ortamında bile bu kadar geniş renk yelpazesine sahip olan alpaka yününün genellikle boyaması daha kolay olduğu için daha açık renkleri tercih edilir. Peru harabelerinde bulunan kalıntılarda alpaka yününden yapılmış kıyafetlerin iki bin beş yüz yıldan daha eski olmasına rağmen hala kendine özgün renklerini muhafaza ettiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden Alpaka kumaşından üretilen ürünler uzun yıllar boyunca güzelliğini yitirmez.

Kamgarn (taranmış) ve strahgarn (taranmamış) olarak işlenip, kazak, elbiselik, iç çamaşırı, şal atkı gibi geniş alanda birçok ürünlerin üretiminde kullanılabilir.